Jak wymienić kaloryfer?

plukanie instalacji centralnego ogrzewania warszawa

Generalny remont to dobry czas na to, aby wymienić grzejniki na bardziej estetyczne. Sam proces nie jest wyjątkowo skomplikowany, jednak powinien być odpowiednio przygotowany. Sprawdź, co musisz zrobić aby legalnie wymienić kaloryfer na nowy.

Kiedy warto wymienić grzejnik na nowy?

Nie zawsze wymiana grzejnika spowodowana jest kwestiami użytkowymi. Równie istotny jest aspekt estetyczny. Stary, żeliwny kaloryfer znajdujący się w centralnym punkcie salonu, potrafi skutecznie zniszczyć cały efekty wizualny. Dlatego wiele osób decyduje się na wymianę kaloryfera podczas przeprowadzania generalnego remontu lub w momencie zakupu nowego mieszkania z rynku wtórnego.

Wymiana kaloryfera w mieszkaniu – musisz poprosić o zgodę

Nawet w przypadku osób, które posiadają mieszkanie własnościowe, konieczne jest zawiadomienie administracji czy zarządcy o planie wymiany kaloryfera na nowy. Najczęściej trzeba będzie to zrobić w formie oficjalnego pisma, w którym opisane będą także dokładne parametry nowego grzejnika. Dlaczego taka wymiana wymaga zgody? Przede wszystkim ze względu na bilans energetyczny budynku, który nie może zostać zakłócony. Instalacja została zaplanowana i przeliczona nie tylko na jedno mieszkanie, a na cały obiekt. Zmiana parametrów w jednym mieszkaniu może zaburzyć całe przeliczenia. Między innymi właśnie dlatego konieczne jest zgłoszenie chęci wymiany kaloryferów przed przystąpieniem do prac. Nowy grzejnik powinien mieć dokładnie taką samą moc jak poprzedni.

Zaplanuj wymianę kaloryfera po sezonie grzewczym

To istotne szczególnie w przypadku starszych instalacji, gdzie aby wymienić grzejnik, konieczne jest spuszczenie wody z całej instalacji. Jest to nie tylko uciążliwe dla sąsiadów i osób zarządzających, ale może generować także dodatkowe koszty. W przypadku nowszych lub zmodernizowanych instalacji sprawa jest nieco łatwiejsza. Każde mieszkanie posiada własny zawór umożliwiający zamknięcie dopływu i odpływu ciepła, więc nie ma konieczności wyłączania z obiegu instalacji w całym bloku.

Sprytnym sposobem na obejście konieczności spuszczania wody z całej instalacji, jest wykorzystanie urządzenia, które umożliwia zamrażanie rur. To urządzenie częściowo zamraża wodę i uniemożliwia jej przepływ. Dzięki temu możesz swobodnie odkręcić stary kaloryfer, a woda nie będzie wyciekała z instalacji. Specjaliści najczęściej posiadają tego typu sprzęt w swoim wyposażeniu.

Jeśli zdecydujesz się na wymianę grzejnika, to warto wybrać taki model, który posiada rozdzielacz umożliwiający zamknięcie dopływu wody w razie potrzeby.

Konieczność zgłoszenia faktu wymiany grzejnika nie powinna Cię demotywować do podjęcia działania. To tylko formalność i o ile prawidłowo napiszesz pismo i dostarczysz zarządcy wszystkie niezbędne dokumenty, to najpewniej otrzymasz pozytywną decyzję.