Jak skutecznie oszczędzać wodę w domu?

oszczędzanie wody

Woda jest bardzo ważnym elementem środowiska, lecz niestety z biegiem lat coraz bardziej zaczyna jej brakować. Chcąc zadbać o środowisko należy więc ograniczyć jej zużycie. By to osiągnąć możemy zastosować parę zmian, które pozwolą zaoszczędzić wodę. Oprócz pozytywnego działania dla środowiska możemy również zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy wydawanych na rachunki. Woda słona niestety nie znajduje swojego zastosowania wśród gospodarstw, a odsalanie wody słonej z mórz i oceanów to bardzo drogi i czasochłonny proces. Bez słodkiej wody przestanie istnieć życie, dlatego tak istotne jest jej oszczędzanie.

Problem z wodą na świecie

Największy problem ze słodką wodą możemy ujrzeć w krajach Afryki oraz Azji, lecz ten problem dotyka również Europę. Na południu Europy mamy widoczny proces pustynnienia gleb, co wpływa zarówno na życie ludzi, jak i na roślinność, jaka występuje w tych miejscach. Problem z ilością wody dotyka również Polskę, w której na jednego mieszkańca przypada 1/3 wody statystycznego Europejczyka. Niestety ilość wody słodkiej na świecie nie jest wystarczająca, a dodatkowo w wielu miejscach woda jest zanieczyszczona i niezdatna do użytku. Zjawisko zmniejszania się dostępu do wody słodkiej jest bardzo obszerne, lecz każdy z nas może wprowadzić zmiany, które chociaż w minimalnym stopniu pomogą ograniczyć zużycie wody. Warto zastanowić się, w jaki sposób w naszym gospodarstwie domowym możemy zmniejszyć zużycie wody i zastosować metody jej oszczędzania.

Metody oszczędzania wody

  • Zakręcanie kranu oraz jego naprawa – jeśli Twój kran jest nieszczelny, to ważne jest, aby poddać go naprawie, być może potrzebna będzie pomoc hydraulika.
  • Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli – biorąc prysznic skróć czas kąpieli do minimum. By oszczędzić wodę możesz zainwestować w specjalną końcówkę, która pozwala na mniejsze jej zużywanie.
  • Korzystaj ze zmywarki – ograniczasz tym samym aż 30% wody, jaką zużyłbyś myjąc naczynia ręcznie.
  • Rośliny w ogrodzie podlewaj o określonej porze – jeśli przyjmiesz odpowiedni schemat podlewania roślin rano, to woda zdąży w pełni wchłonąć w ziemię. Podlewając kwiaty wieczorem, gdy ziemia była narażona przez cały dzień na promienie słoneczne powodujemy jej odparowanie, co zwiększa ilość wody, jaką potrzebujemy, by odpowiednio podlać rośliny.
  • Oszczędzaj wodę w spłuczce – możesz to zrobić między innymi montując specjalną spłuczkę, która posiada dwa poziomy ilości wykorzystywanej wody. Pierwszy wykorzystuje pełną ilość wody, a druga pozwala oszczędzić jej aż połowę.
  • Zmywarkę i pralkę pakuj do końca – nie włączaj pralki czy zmywarki, gdy nie wypełnisz jej możliwości. Nastawiając pranie bądź mycie naczyń przy pełni zapakowania pozwala ograniczyć ilość koniecznych myć oraz nastawianych prań.
  • Zainstaluj perlator wody – urządzenie to wprowadza powietrze do strumienia wody, dzięki czemu krople są rozproszone i zwiększa nam jego strumień, nie zużywając w tym czasie większej ilości wody.