Czym jest biały montaż?

renowacja baterii lazienkowych

Białym montażem nazywamy ostatni etap wykończenia łazienki lub kuchni, który polega na podłączeniu armatury (najczęściej białej – stąd nazwa): zlewu, umywalki, wanny czy brodzika. Co tak naprawdę wchodzi w skład czynności zwanych białym montażem?

Oprócz podłączenia armatury, biały montaż obejmuje oczywiście szereg czynności, które są niezbędne przed i po takim montażu – zwykle kojarzy nam się to z przyjemnymi, już finalnymi pracami, które nie generują wiele nowych zabrudzeń remontowych.

Biały montaż elektryczny – na czym polega?

Jak już ustaliliśmy, biały montaż to ostatni etap prac wykończeniowych prowadzonych w łazience (lub toalecie) oraz w kuchni. Prace polegają przede wszystkim na fugowaniu i silikonowaniu elementów wyposażenia tych pomieszczeń, takich jak: umywalka, kran, wanna, zlew, muszla klozetowa, szafki pod umywalkę lub zlewozmywak.

W ramach białego montażu wykonuje się również biały montaż elektryczny, czyli prace polegające na zainstalowaniu w ścianach i meblach włączników, gniazdek elektrycznych oraz punktów świetlnych.

Biały montaż – co wchodzi w jego skład?

Poniżej przedstawiamy opis prac, które wchodzą w skład białego montażu. Wskazujemy kolejność ich wykonywania (w odniesieniu do łazienki, której biały montaż najczęściej dotyczy) oraz ogólny przebieg.

Montaż WC

Instalacja miski WC w toalecie czy łazience powinien być już ustalony i przemyślany wcześniej, a uwzględniony na etapie prac wykończeniowych. Wiele zależy od tego, jaki typ miski będzie montowany w łazience – klasyczny komplet spłuczki naściennej wraz z miską WC może być instalowany w pomieszczeniu już po wykończeniu ścian i podłóg, ale już zestaw ze spłuczką podtynkową oraz wiszącą muszlą klozetową trzeba zamontować jeszcze przed położeniem kafelków.

Montaż brodzika i kabiny oraz wanny

Przed montażem wanny lub prysznica z brodzikiem trzeba zaplanować, w którym miejscu będą się one znajdowały, aby hydraulik w odpowiednim miejscu mógł wpuścić syfon. Gdy to już zrobimy, możemy bez problemu przejść do wykańczania ścian i podłogi w łazience.

Montaż umywalki i baterii

Montaż baterii umywalkowej to proste zadanie, które nie wymaga większego wysiłku. Może być jednak o wiele bardziej skomplikowane, jeśli odpowiednio wcześniej nie przemyślimy tego, jaką tak naprawdę baterię chcemy mieć w łazience – wówczas nasz wybór będzie mocno ograniczony ze względu na konkretny sposób montażu rur w ścianach.

Rodzaj baterii powinniśmy dobierać do lokalizacji rur w kuchni lub w łazience – jeśli są one poprowadzone powyżej umywalki lub zlewu, najlepszym wyborem będzie bateria montowana w ścianie. Z kolei jeśli orurowanie znajduje się poniżej zlewu lub umywalki, wówczas możemy zdecydować się na baterię wpuszczaną w armaturę albo blat.

Estetyczny biały montaż

Biały montaż wydaje się tylko kosmetycznym, prostym zadaniem, które wielokrotnie chcemy wykonać we własnym zakresie. Jak się okazuje – nie zawsze jest to takie bezproblemowe, zwłaszcza jeśli zapomnieliśmy wcześniej o pewnych kwestiach dotyczących instalacji potrzebnych do montażu armatury. Dlatego też warto takie prace zlecić profesjonalnej ekipie wykończeniowej, która wykona je szybko i sprawnie, rozwiązując po drodze pojawiające się komplikacje – a przy tym zrobi to w sposób estetyczny.