Jakie produkty do utrzymania instalacji hydraulicznej warto mieć w domu?

narzędzia hydrauliczne

Numer kontaktowy do hydraulika zawsze warto mieć pod ręką. Nie zaszkodzi posiadanie również kilku akcesoriów, dzięki którym poradzimy sobie z drobnymi awariami lub zahamujemy wyciek, dzięki czemu szkody wywołane usterką zostaną zmniejszone do minimum. Zobacz, co warto mieć pod ręką nawet w przypadku nowej i sprawnej instalacji wodno-hydraulicznej!

Nawet nowa instalacja wodno-kanalizacyjna może ulec awarii. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bowiem czasem wystarczy nawet jedno, niewłaściwe użycie aby doszło do niedrożności rur. Dlatego zawsze pod ręką warto mieć hydrauliczną apteczkę, dzięki której opanujemy podstawowe problemy.

Środki do czyszczenia kanalizacji

Nawet, jeśli do rur nie wrzucamy kawałków jedzenia czy ubrań, może dojść do zatoru. Dzieje się tak, bowiem nie jesteśmy w stanie w pełni oczyścić naszej zastawy z resztek, a dodatkowo podczas kąpieli gubimy również włosy – wszystkie te elementy, podobnie jak i tłuszcz, z czasem osadzają się na wewnętrznych ściankach rur co prowadzi do zatoru.

Możemy pozbyć się go, a raczej zapobiec jego pogłębianiu dzięki stosowaniu odpowiednich środków czystości. Pierwszy to klasyczny płyn do mycia naczyń – wlewamy go do rury, a następnie po jakimś czasie zalewamy wrzątkiem. W ten sposób rozpuszczamy częściowo tłuszcz nagromadzony na rurze. Aby zabieg był skuteczny musimy przeprowadzać go regularnie.

Drugim, bardziej inwazyjnym jest wpuszczenie do rur sody kaustycznej. Ma ona działanie silnie żrące, a zatem doskonale rozpuści kawałki zaległego tłuszczu czy jedzenia. Pamiętajmy, że nie można jednak stosować jej w każdym rodzaju rur – szczególnie PCV, warto zatem zapoznać się z informacjami na temat naszej instalacji zanim wsypiemy do niej sodę kaustyczną.

Podstawowe narzędzia, które musisz mieć w domu

Lista narzędzi, które obowiązkowo powinny być w każdym domu powinna powiększyć się o klucze hydrauliczne. Zastanawiasz się, po co ci one, skoro i tak nie wiesz, jak naprawić kanalizację? Pomogą ci one choćby w zakręceniu poszczególnych zaworów, zwłaszcza jeśli te się zasklepiły.

Zakręcenie zaworów to pierwszy krok do zminimalizowania strat wynikających z wycieku wody – dzięki temu możemy też zlokalizować wyciek – być może dotyczy on tylko łazienki lub jednego kaloryfera?

Warto też mieć w domu udrażniacz, czyli popularną gumową gruszkę, dzięki której szybko odetkasz toaletę lub zlew. Żmijka – to z kolei specjalna sprężyna do udrażniania rur, z której możesz skorzystać samodzielnie zanim wykonasz telefon po specjalistę. Hydraulik z Warszawy, z pewnością pomoże ci w rozwiązaniu problemu w sposób w pełni profesjonalny.

Wreszcie – uszczelki! Warto kupić kilka sztuk w różnych rozmiarach. Są one stosunkowo tanie, ale ich pomoc w uszczelnianiu jest naprawdę nieodzowna. Jak sam zobaczysz, uszczelki są praktycznie wszędzie – w kuchni, łazience, a także przy kaloryferach.

Lista artykułów, które powinny znaleźć się w hydraulicznej apteczce pierwszej pomocy wcale nie jest ogromna, a uwierz nam, że z pewnością z niej skorzystasz. Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych usterek zawsze powinieneś zadzwonić po pomoc po specjalistę – nie z każdą awarią można poradzić sobie samodzielnie!