Jak sprawdzić twardość wody?

osad kamienia na prysznicu

Twardość wody możemy podzielić na dwie kategorie, jedna jest twardością przemijającą, a druga to twardość stała. Twardość wody jest odczuwalna w gospodarstwach domowych i może sprawić sporo problemów w codziennym życiu. Jak możemy sprawdzić jak twardą wodę mamy w naszym domu? Czy musimy wzywać hydraulika?

Twarda woda w domu

Niestety w większości domów spotykamy twardą wodę w kranach niezależnie od jej ujęcia. Twardość wody nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi, jednak może sprawiać problemy w przypadku codziennego korzystania z niej. Twarda woda zostawia duże osady z kamienia, które mogą zatykać kotły oraz instalacje w domach. Dodatkowo bardzo twarda woda zmniejsza wydajność ogrzewania oraz może spowodować niszczenie sprzętów AGD. Chcąc dobrze doczyścić urządzenia i instalacje z kamienia w twardej wodzie możemy wykorzystywać wiele środków chemicznych oraz detergentów, które przy nieodpowiednim i niedokładnym zmyciu mogą spowodować problemy skórne oraz pogorszenie stanu włosów. Pomimo dokładnego udrażniania rur osad twardej wody jest uciążliwy. Najczęściej twardą wodę w domu możemy poznać po pojawiającym się białym osadzie na zlewie, prysznicu oraz wszelkich szklanych elementach w łazience, które mają z nią kontakt.

Jak sprawdzić twardość wody w domu?

Twardość wody można zbadać wykorzystując parę sposobów i technik. Metodami sprawdzenia twardości wody są:

  • Profesjonalna analiza wody w laboratorium – Badanie odbywa się w specjalnych warunkach i jest wykonywane przez sanepid w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W tej metodzie pobiera się próbkę wody z naszego domu, którą zanosi się do laboratorium i poddaje badaniom. Najczęściej z usług laboratoryjnej analizy wody korzystają właściciele studni przydomowych, w których bardzo ważne jest jej sprawdzenie oraz świadomość stanu wody. Takie sprawdzenie wody jest bardzo dokładne, dlatego można nazwać tę metodą najlepszą z dostępnych.
  • Paskowy tester twardości wody – To tanie i bardzo szybkie rozwiązanie, które możemy spotkać nawet w zestawie wraz z ekspresem do kawy. Ta metoda nie jest zbyt dokładna, jednak daje informacje o przedziale twardości wody. Jeśli zależy nam na konkretnym określeniu, jaką wodę w kranie mamy, to powinniśmy zdecydować się na badanie specjalistyczne. Tester paskowy umieszcza się w wodzie na kilka sekund, a po kilku minutach możemy porównać wynik na pasku z legendą wyników.
  • Kropelkowy test twardości wody – Jest to metoda do wykonania samodzielnie w domu. Jeden zestaw może nam wystarczyć na kilka badań, dzięki czemu możemy sprawdzić kilkukrotnie wodę w naszym domu. Jeśli chcielibyśmy wybrać tabletki do zmiękczania wody, to zastosowanie kropelkowego testu da nam odpowiedź w odpowiedniej wartości, jakie tabletki powinniśmy wybrać do naszej wody.

Jak poradzić sobie z twardą wodą?

By móc w łatwiejszy sposób funkcjonować z twardą wodą w domu możemy skorzystać z zamontowania zmiękczacza wody, który będzie filtrował wodę i niwelował większość twardości w wodzie. Inną metodą jest również korzystanie z tabletek zmiękczających wodę, które możemy dobrać wykonując kropelkowy test twardości wody.