Jak poprowadzić rury do grzejników?

Jak poprowadzić rury do grzejników

Centralne ogrzewanie to system rur, dzięki którym doprowadzana jest woda ze źródła ciepła do grzejników. Krótko mówiąc, to dzięki takiemu systemowi wiele gospodarstw domowych może cieszyć się ciepłem we wnętrzu w chłodne dni. Rury do centralnego ogrzewania rozprowadza się najczęściej na dwa sposoby: z wykorzystaniem trójników lub z wykorzystaniem rozdzielaczy. W niektórych przypadkach można zastosować tzw. system mieszany, a czasem także system jednorurowy. Sposób rozprowadzania rur do grzejników powinien być dostosowany do indywidualnego wnętrza.

Rozprowadzenie rur do grzejników w systemie trójnikowym

W systemie trójnikowym rozprowadzenie rur do centralnego ogrzewania odbywa się za pomocą rur, trójników i zaworów. Ten system umożliwia równomierne podłączenie i rozdział ciepła do różnych pomieszczeń. Możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju rur, zarówno miękkich ze zwoju, jak i sztywnych. Sposób rozprowadzenia można wykonać na kilka sposobów:

  • ułożenie rur bezpośrednio na wierzchu ścian;
  • rury ukryte w podłodze;
  • rury schowanie w bruzdach ściennych lub za listwami maskującymi.

Podczas wyboru konkretnego materiału oraz systemu instalacyjnego bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jaki sposób montażu dopuszcza producent i jakie są wymagania, dotyczące zabezpieczeń. 

Rozprowadzenie rur do grzejników w systemie z rozdzielaczem

Rozprowadzenie rur do grzejników w systemie z rozdzielaczem różni się od systemu trójnikowego. W systemie z rozdzielaczem, rury doprowadzające ciepłą wodę są podłączone do rozdzielacza, który jest centralnym punktem kontrolującym przepływ do poszczególnych grzejników. Jeden rozdzielacz może służyć do zasilenia nawet 12 grzejników. W tym systemie wykorzystuje się rury c.o z tworzywa miękkiego lub miedziane. Rury można prowadzić bezpośrednio przy ścianie lub ukryć w bruzdach ściennych czy przegrodach budowlanych, przykrywając je warstwą wylewki albo zaprawą. W tym przypadku również podczas wyboru materiałów należy dokładnie sprawdzić zalecenia producenta.

Rozprowadzenie rur do grzejników w układzie mieszanym

To rozwiązanie stosuje się dużo rzadziej, jednak czasem, aby ograniczyć zużycie materiałów, na kondygnacji umieszczony jest rozdzielacz, od którego odprowadza się jedynie dwie lub trzy pary przewodów, rozgałęziających się do dwóch lub trzech grzejników.

Rozprowadzenie rur do grzejników w systemie jednorurowym

System jednorurowy jest aktualnie mało popularny. Polega na tym, że od pionu prowadzi się jedną rurę do znajdującego się najbliżej grzejnika. Inna rura wychodząca z tego grzejnika zasila następny grzejnik. Wybierając ten sposób rozprowadzania, trzeba pamiętać, że im dalej od kotła, tym chłodniejsza będzie woda grzejna. Oznacza to, że stopniowo powierzchnia grzejników powinna być zwiększana. Taki system zalecany jest głównie w niezbyt rozległych instalacjach, gdy przewody prowadzi się przy listwach przypodłogowych.