Ozon jest gazem o właściwościach antyseptycznych, wykorzystywanym m.in do dezynfekcji pomieszczeń. Ozon jest cięższy od powietrza a jego cząsteczki rozpadają się, tworząc tlen.
Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonu, polega na zastosowaniu odpowiedniego stężenia tego gazu, który docierając do wielu zakamarków, eliminuje z powietrza i powierzchni brzydkie zapachy, grzyby oraz drobnoustroje. Dezynfekowanie ozonem jest o wiele skuteczniejsze od stosowania popularnych środków czystości.
Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?
Ozon jako reaktywny związek cząsteczkowy z tlenem może rozbijać inne związki, np. odpowiedzialne za przykre zapachy w pomieszczeniu, tj. kwas mlekowy, masłowy, tytoń, pleśń. Poza tym ozon służy do zwalczania bakterii, grzybów i wirusów.
Ozon – podobnie jak powietrze – przenika przez wszelkie szczeliny i powoduje utlenianie się wielu substancji. Z tego względu, zanim w konkretnym pomieszczeniiu zostanie przeprowadzone ozonowanie, należy oczyścić je z cennym przedmiotów i sprzętów, a większość powierzchni niewymagających ozonowania zabezpieczyć folią.
Należy pamiętać, że w pomieszczeniu poddanym ozonowaniu nie powinny przebywać zwierzęta oraz należy wynieść z nich posiadane rośliny. Proces dezynfekcji przeprowadza doświadczony pracownik. Po ręcznym ozonowaniu, najczęściej włączony zostaje również ozonator, który znacznie przyspiesza prace i potrafi cały proces skrócić z kilku godzin nawet do niecałej godziny. Po zakończonym ozonowaniu wszystkie pomieszczenia najczęściej wymagają solidnego wietrzenia.
Dezynfekcja pomieszczeń ozonem – po co?
Ozonowanie pomieszczeń jest procedurą popularną, stosowaną zwłaszcza w celach dezynfekcyjnych w budynkach szpitalnych, edukacyjnych oraz placówkach urzędowych. W ostatnich latach coraz częściej przeprowadza się ozonowanie również w zakładach pracy i prywatnych nieruchomościach.
Ten zabieg oczyszczania pomieszczeń pozwala pozbyć się np. uciążliwych zapachów po pożarze lub zalaniu budynku. Właściciele nieruchomości decydują się również na ozonowanie piwnic i strychów, które chcą uporządkować i przede wszystkim – wyeliminować w nich pleśń i wszelkie mikroorganizmy. Ozonowanie wykonują też pośrednicy sprzedaży nieruchomości, gdy przygotowują mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego.
Dezynfekowanie pomieszczeń poprzez ozonowanie pomaga właścicielom utrzymać czystość w swoim domu, a przy tym również – szybciej wrócić do zdrowia po chorobie. Dzięki ozonowaniu usunięte zostają roztocza i pyłki, które mogą utrudniać oddychanie astmatykom i alergikom.
Jak przebiega ozonowanie pomieszczeń?
Zanim rozpoczniemy proces dezynfekowania pomieszczenia przy użyciu ozonatora, trzeba obliczyć kubaturę danego lokalu. Mając takie dane, obliczymy czas potrzebny do wykonania takiej dezynfekcji. Należy także uszczelnić pomieszczenie, by powietrze z zewnątrz nie rozrzedzało stężenia ozonu w dezynfekowanym obiekcie.
Po zakończonym procesie ozonowania, pomieszczenie trzeba dobrze wywietrzyć, by uniknąć zatrucia ozonem – po kilkunastu minutach można znów zacząć użytkować daną przestrzeń, ciesząc się jej świeżością i czystością.