Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej – co zrobić?

montaż panelu prysznicowego

Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej to częsta usterka, która może skutkować rozprzestrzenianiem się wody po całej łazience, a nawet jej wypływaniem z pomieszczenia czy przesiąkaniem przez ściany i/lub strop do lokalu znajdującego się poniżej. Jak uszczelnić drzwi prysznicowe? Czy w tym wypadku potrzebujemy pomocy hydraulika?

Uszczelnienie kabiny prysznicowej może wymagać zastosowania silikonu, wymiany uszczelki w drzwiach lub ich regulacji. Z częścią z tych zadań z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. W przypadku konieczności wyregulowania drzwi warto skorzystać z pomocy eksperta.

Nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej w kabinie typu walk-in

Kabiny prysznicowe typu walk-in cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Ich wybór jest podyktowany względami funkcjonalnymi i estetycznymi. Kabiny z niskoprofilowymi brodzikami (lub bez brodzików) i odpływami liniowymi doskonale się prezentują i są bardzo komfortowe w użytkowaniu, w szczególności w przypadku osób starszych i osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Jednak ich wybór niesie za sobą pewne ryzyko i nieszczelne drzwi kabiny prysznicowej to nie jedyny problem, z jakim możemy się zetknąć.

Uszczelnienie kabiny prysznicowej typu walk-in powinno się koncentrować na dobrym zabezpieczeniu przestrzeni wokół niskiego brodzika i odwodnienia liniowego. Należy również dopilnować, aby uszczelka dolna w drzwiach kabiny szczelnie przylegała do ościeżnicy lub podłogi.

Jak uniknąć problemu z przeciekającą kabiną prysznicową?

Problem przecieków pojawia się przy każdym rodzaju kabiny, niezależnie od konstrukcji i jakości montażu kabiny prysznicowej. Winne jest najczęściej nieodpowiednie przygotowanie podstawy i ścian pod prysznicem, które już na etapie planowania aranżacji łazienki powinno zostać zabezpieczone specjalistyczną folią w płynie. Wówczas, nawet jeśli konstrukcja kabiny zawiedzie ewentualne przecieki nie będą przesiąkały do sąsiadujących pomieszczeń.

Przeciekaniu drzwi prysznicowych sprzyja również nieodpowiednia konserwacja kabiny podczas codziennej eksploatacji. Uszczelnienie kabiny prysznicowej zużywa się z czasem. Jeśli na etapie montażu wybierzemy wysokiej jakości uszczelniacze, ryzyko rozszczelnienia będzie mniejsze – preparaty te dają gwarancję jakości i „pracują” razem z kabiną, dzięki czemu konstrukcja i uszczelnienie na długo zachowują swoje właściwości. Na szczelność kabiny wpływa również regularna wymiana fug silikonowych, a także wymiana i czyszczenie uszczelek oraz profili. Szczelne powinny być nie tylko szczeliny między elementami kabiny a ścianą, ale również pomiędzy poszczególnymi komponentami samej kabiny. W tym drzwiami prysznicowymi a ścianką kabiny.