Wydajne i nowoczesne systemy grzewcze są czymś, co dzisiaj chętnie wybierają wszyscy inwestorzy. Nic dziwnego, bo pompy ciepła stanowią ekonomiczną oraz ekologiczną opcję dla właścicieli domów jednorodzinnych i innych budynków mieszkalnych, biurowych czy użytkowych. Wpisują się też w coraz bardziej rygorystyczne normy narzucane przez Unię Europejską. Dowiedz się, czym są, jaka jest zasada ich działania i dlaczego ta inwestycja się opłaca.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie odpowiadające za wytwarzanie obiegu ciepła w instalacji łączącej ze sobą dwa obszary – ciepłym i chłodnym. Energia może być pobierania z gruntu lub z powietrza (pompy ciepła gruntowe i powietrzne), a następnie przenoszona do grzejników ściennych czy instalacji ogrzewania podłogowego. Wysoka wydajność, jak również poprawa bezpieczeństwa, bezobsługowość i wreszcie energooszczędność (widoczne oszczędności na rachunkach za energię, zwłaszcza w gospodarstwach z zainstalowaną fotowoltaiką) skutecznie zachęcają do zakupu tego urządzenia.
Zasada działania pompy ciepła
Sposób działania pompy ciepła nie jest zbyt skomplikowany, a polega na pobieraniu energii z otoczenia (wspomnianego już gruntu lub powietrza) oraz przekazywania jej do systemu grzewczego zainstalowanego w budynku. Energia ta służy zarówno do jego ogrzewania, jak i podgrzewania bieżącej wody użytkowej.
Pompa odbiera i przekazuje energię z otoczenia za pomocą glikolu (gdy energia pochodzi z gruntu) lub przekazuje ją bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego (gdy energia pochodzi z powietrza). Ciepło wpływa na podniesienie temperatury i odparowanie czynnika roboczego w parowniku. Następnie para trafia do sprężarki elektrycznej i podnosi w niej temperaturę. Skraplacz odbiera oddane ciepło i przekazuje ciepło do obiegu grzewczego w budynku. Na końcu ciśnienie czynnika roboczego się obniża, a cykl ulega zamknięciu.
Wybór pomp ciepła – dostępne rodzaje
Inwestorzy decydujący się na pompy ciepła mają do wyboru co najmniej kilka różnych rodzajów urządzeń. Najpopularniejsze są pompy monoblok oraz split – zbudowane z dwóch modułów (zewnętrznego i wewnętrznego połączonego rurami chłodniczymi).
Pozostaje też kwestia wyboru – pompa powietrzna czy gruntowa? W sprzedaży są jeszcze inne urządzenia, jak pompy rewersyjne, gazowe czy hybrydowe. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy podejmowaniu decyzji i szukasz autoryzowanego przedstawiciela, a zarazem montera pomp ciepła marki GREE, sprawdź ofertę naszego hydraulika z Bemowa.