Jak unikać problemów związanych z twardą wodą?

woda z kranu

Twarda woda jest normalnym zjawiskiem, mimo że nie wpływa pozytywnie zarówno na naszą skórę, jak i sprzęty AGD. O tym, czy woda jest twarda czy miękka decyduje ilość dodatków mineralnych, w głównej mierze wapnia oraz magnezu – w wodzie twardej jest ich po prostu więcej.

Różnica pomiędzy wodą twardą, a miękką jest zauważalna gołym okiem – twarda pozostawia kamienny osad, który trudno jest wyczyścić nawet z pomocą silnych detergentów. Miękka doskonale radzi sobie z wypłukaniem różnego rodzaju detergentów i znacznie lepiej się pieni. Również nasza skóra jest wrażliwa na wodę twardą – staje się sucha. Czy można wodę zmiękczyć?

Jak twarda woda wpływa na nasz dom?

Bardzo twarda woda jest uciążliwa nie tylko w kontekście dbania o higienę, ale przede wszystkim – dla naszych sprzętów AGD i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Kamień osadzający się w rurach powoduje zatory, a to przyczynia się do mniejszego ciśnienia wody. Dodatkowo osadzony w kaloryferach sprawia, że dłużej się one nagrzewają. Nie bez szkód pozostają również nasze sprzęty AGD, które pod wpływem osadu przestają być odpowiednio wydajne.

Osadzanie się kamienia wymusza na nas stosowanie silnych środków chemicznych, które z kolei mogą uszkodzić instalację wodno-kanalizacyjną, dlatego też z twardą wodą warto walczyć na różne sposoby.

Środki do zmiękczania wody

Do najpopularniejszych form walki z twardą wodą na pewno należą klasyczne filtry. Wykorzystujemy je głównie do wody pitnej, dzięki czemu w czajniku nie osadza nam się duża warstwa kamienia. O ile tego typu rozwiązanie sprawdza się w kuchni, o tyle w łazience warto korzystać ze specjalnych środków, które dodajemy do pralki – pomagają one w usunięciu kamienia zalegającego w bębnie oraz na filtrach, a tym samym przedłużają życie naszemu sprzętowi AGD.

W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej jej dokładne wyczyszczenie będzie trudne, a stosowanie silnych środków chemicznych może wiązać się z uszkodzeniem rur, zwłaszcza jeśli wykonane są z PCV. Hydraulik z Warszawy to najlepsze rozwiązanie – przepychanie rur pozwoli na usunięcie części zalegającego osadu, co usprawni drożność rur.

Zmiękczacze do wody

Nowością na rynku są urządzenia zmiękczające wodę. Montuje się je na początku instalacji wodno-kanalizacyjnej, która prowadzi do mieszkania/domu lub obok hydroforu, dzięki czemu odpowiednio przefiltrowana woda posiada mniej związków wapnia i magnezu, a tym samym nie tworzy też aż tak dużych osadów.

Pamiętajmy, że zastosowanie zmiękczacza nie sprawi, że woda nie będzie zawierać wapnia i magnezu, a jedynie zmniejszy się jego ilość, przez co woda stanie się bardziej miękka. Zmiękczacze to bardzo dobre i nowoczesne rozwiązanie, które warto zastosować w swoim gospodarstwie domowym. Ilość osadów mimo że znacznie się zmniejsza, wciąż pozostaje co może prowadzić do zapchania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Usługi hydrauliczne w Warszawie to nie tylko pomoc doraźna, ale przede wszystkim wsparcie w udrażnianiu zapchanych i niedrożnych systemów wodno-kanalizacyjnych, które powstają na skutek twardej wody.