Na co zwrócić uwagę przy wymianie silikonu przy wannie?

montaż jacuzzi warszawa

Silikon przy montażu wanny ma za zadanie zabezpieczyć przestrzeń między wanną a ścianą przed wodą. W ten sposób unikamy gromadzenia się wody w trudnodostępnych miejscach, co sprzyja rozwojowi szkodliwych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia pleśni.

Z czasem uszczelniacz wokół wanny zużywa się. Traci swoje pierwotne właściwości i coraz trudniej jest go doczyścić. Wówczas niezbędna jest wymiana silikonu przy wannie. Jak powinno się przeprowadzić nakładanie silikonu wokół wanny? Czy jest to zadanie, z którym poradzimy sobie samodzielnie? Czy należy wezwać hydraulika?

Nakładanie silikonu wokół wanny

Wymiana silikonu przy wannie to zadanie, z którym z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. W tym celu przydadzą się nam odpowiednie narzędzia oraz nowy silikon.

Nakładanie rozpoczynamy od usunięcia starego uszczelnienia. To bardzo ważne. Zanim przystąpimy do nakładania warstwy świeżego silikonu całość starego uszczelnienia powinna zostać usunięta. Najbardziej efektywnym, a co za tym idzie najszybszym sposobem na pozbycie się starego silikonu jest jego wycięcie. Resztki uszczelnienia, które trwale przylgnęły do powierzchni pomoże nam usunąć specjalny preparat do usuwania silikonu. Zanim po niego sięgniemy powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni akrylowych oraz powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych. Wskazany preparat odznacza się tak silnym działaniem, iż może doprowadzić do ich zmatowienia. Preparat do usuwania resztek silikonu aplikuje się przy pomocy precyzyjnego pędzla, a po przewidzianym przez producenta czasie usuwa z powierzchni wraz z resztkami silikonu przy pomocy szpachelki.

Powierzchnie, na które będziemy nakładać silikon powinny być dokładnie umyte, wysuszone i odtłuszczone. Tak przygotowane powierzchnie możemy ponownie zabezpieczyć przy pomocy nowego uszczelnienia. W tym celu najlepiej sprawdzi się neutralny silikon sanitarny.

O czym pamiętać podczas nakładania nowego silikonu?

Powierzchnie bezpośrednio graniczące z uszczelnianą szczeliną warto zabezpieczyć taśmą malarską. W ten sposób unikniemy czasochłonnego usuwania silikonu z powierzchni, które nie powinny być czyszczone silnymi detergentami. Za pomocą specjalnego pistoletu nakładamy silikon wokół wanny. Należy przy tym pilnować, aby preparat był nakładany równomiernie. Następnie go wygładzamy. Przy wygładzaniu zależy nam na tym, aby usunąć ewentualny nadmiar silikonu, jednocześnie nie powodując zagłębień w jego powierzchni. Do wyrównania uszczelnienia możemy zastosować plastikową lub gumową szpachelkę. Zaraz po wygładzeniu silikonu należy usunąć taśmę malarską zabezpieczającą sąsiadujące powierzchnie.