Domowe sposoby na udrażnianie rur

tło pomoc hydrauliczne

Włosy, osad z kosmetyków, tłuszcz, resztki jedzenia – codzienne użytkowanie umywalki oraz zlewu może wpływać na stopniowe zatykanie się rur odpływowych, a w konsekwencji trudności ze spływaniem wody i nieprzyjemny zapach. Warto pamiętać, że rury nie zapychają się w jednej chwili, a zanieczyszczenia ograniczające ich drożność gromadzą się na wewnętrznych ścianach przewodów hydraulicznych przez długi czas. W praktyce daje nam to możliwość przeciwdziałania zatkaniu się rur nim woda przestanie spływać. W tym celu możemy skorzystać z gotowych środków do przepychania rur lub bardziej ekologicznych sposobów domowych.

Jakie objawy wskazują na zatykanie się rur?

Jak już wspomnieliśmy rury odpływowe zapychają się stopniowo. W tym czasie możemy dostrzec szereg symptomów, których prawidłowa interpretacja uchroni nas przed problemami spowodowanymi przez zapchany zlew czy umywalkę. Do podstawowych objawów zatykania się rur zaliczamy:

  • powolne spływanie wody,
  • pojawianie się pęcherzyków powietrza podczas spływania wody,
  • charakterystyczne bulgotanie, gdy woda trafia do rur,
  • nieprzyjemny zapach dobywający się z kanalizacji.

Domowe sposoby na udrażnianie rur

Jeśli zależy nam na ekologicznym i bezpiecznym sposobie udrażniania rur warto sięgnąć, po któryś ze sprawdzonych domowych sposobów. Do najpopularniejszych środków zaliczamy:

  • sól i sodę oczyszczoną,
  • kwasek cytrynowy,
  • ocet spirytusowy,
  • boraks.

Sól i soda oczyszczona

W celu udrożnienia rur przy pomocy soli i sody oczyszczonej należy wymieszać pół szklanki sody oczyszczonej z połową szklanki soli. Mieszaninę należy wsypać do zatkanego odpływu i zalać gorącą wodą. Taki zabieg skutecznie odetka rury.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy znajduje się w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. Dzięki temu specyfik do udrażniania rur mamy zawsze pod ręką. W celu przygotowania mikstury udrażniającej należy rozpuścić w szklance ciepłej wody 2 torebki kwasku cytrynowego i odczekać kwadrans. Tak przygotowaną miksturą należy zalać odpływ. To pomoże w rozpuszczeniu zalegających w rurach zanieczyszczeń, a co za tym idzie udrożnieniu odpływu.

Ocet spirytusowy

Ocet spirytusowy to kolejny ze specyfików, który często mamy pod ręką. Specyfik bardzo dobrze sprawdza się jako preparat do udrażniania rur. W celu przygotowania preparatu ocet należy podgrzać. Wpierw jednak do zatkanego odpływu należy wsypać szklankę soli i taką samą ilość sody oczyszczonej. Następnie odpływ należy zalać podgrzaną w rondelku szklanką octu. Po 10 minutach wszystko należy zalać wrzącą wodą.

Boraks

Sam boraks nie wystarczy do skutecznego udrożnienia rur. Specyfik działa najlepiej w połączeniu z solą i octem. Aby przygotować odpowiedni preparat należy wmieszać ¼ szklanki soli i ¼ szklanki boraksu, a następnie ½ szklanki octu. Wymieszany roztwór należy wlać do zatkanego odpływu, a po upływnie 10 minut całość zalać litrem wrzącej wody. Efekt czyszczący możemy wzmocnić dodając ½ szklanki soli.

Głównym powodem zapychania się rur jest tłuszcz, do którego przyklejają się resztki jedzenia, osady z kosmetyków oraz inne zanieczyszczenia. W celu ograniczenia ryzyka zapchania się odpływu warto zadbać o to, aby nie wlewać tłuszczu bezpośrednio do rur. Patelnie oraz inne tłuste przedmioty przed myciem w zlewnie warto najpierw przetrzeć ręcznikiem papierowym i zebrać z ich powierzchni jak najwięcej tłuszczu. Jeśli sami nie możemy sobie poradzić z problemem zapchanych rur, z pewnością pomoże nam hydraulik.