Czym jest kamień kotłowy i jak go usunąć?

Czym jest kamień kotłowy i jak go usunąć

Kamień kotłowy to osad powstający w wyniku termicznego rozpadu paliw grzewczych, takich jak węglany wapnia czy węglany magnezu. Zazwyczaj pojawia się w miejscach, w których podgrzewana jest nieuzdatniana woda. Bardzo często zdarza się, że taki kamień może osadzić się w rurach instalacji wodno-kanalizacyjnych, prowadząc do ich niedrożności. W takich sytuacjach, chcąc poprawić przepływ wody, można wykorzystać środki udrażniające lub zawołać hydraulika zajmującego się profesjonalnych przepychaniem rur. 

Kamień kotłowy w instalacji grzewczej – co to właściwie jest?

Kamień kotłowy to dość kruchy osad, najczęściej o białym zabarwieniu, który pozostawia po sobie woda. Kamień wytrąca się pod wpływem gotowania lub podgrzewania wody i występującej w wyniku procesy pary wodnej. Kamień kotłowy często możemy zobaczyć na sprzęcie kuchennym, zazwyczaj osadza się na dnie i ściankach czajnika do gotowania wody.

Co powoduje kamień kotłowy w instalacji grzewczej?

Kamień kotłowy często występuje także w rurach, szczególnie w tych, przez które przepływa ciepła woda. Kiedy spora ilość kamienia osadzi się w rurach, może nie tylko prowadzić do niedrożności systemu, ale też powoduje straty energetyczne, ponieważ stanowi dodatkową barierę w przekazywaniu ciepła. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania, gdy w rurach osadzi się kamień kotłowy, aby osiągnąć odpowiedni efekt grzania, trzeba zużyć większą ilość energii, co zmniejsza wydajność urządzeń grzewczych i może prowadzić do miejscowego niedogrzania przestrzeni.

Zmniejszenie przepływu wody

Im więcej osadu na ściankach rur, tym słabszy przepływ wody. Jeżeli więc kamienia w rurach jest zbyt dużo, prowadzi to do różnic w poziomie wody, a to może spowodować różnego rodzaju usterki i awarie instalacji wodnej oraz urządzeń z nią połączonych. W gospodarstwie domowym może to zaburzyć komfort domowników, a w przedsiębiorstwach nawet doprowadzić do przestoju w pracy i spowodować duże straty dla firmy.

Jak usunąć kamień kotłowy z instalacji?

Na rynku znajdziemy specjalne preparaty, które są przeznaczone do usuwania kamienia kotłowego. Zazwyczaj wprowadza się je do obiegu grzewczego lub kotła i pozostawia na pewien czas, aby dokładnie rozpuściły kamień, a następnie spłukuje w celu usunięcia resztek osadu. Każdy taki preparat należy stosować zgodnie z instrukcją producenta.

Nie zawsze uda się usunąć kamień kotłowy domowymi sposobami. W przypadku gdy osadu jest dużo i przeszkadza w prawidłowym wykorzystywaniu urządzeń grzewczych, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Hydraulik wykona profesjonalne przepychanie rur, dokładnie usuwając kamień i udrażniając przepływ. Specjaliści będą mieli wiedzę i doświadczenie w stosowaniu odpowiednich metod czyszczenia w zależności od rodzaju kotła i stopnia nagromadzenia kamienia. Fachowiec zna także zasady bezpieczeństwa, które należy zachować, aby nie uszkodzić instalacji podczas usuwania kamienia.