Kiedy wymienić stare rury hydrauliczne?

stara rura hydrauliczna

Wymiana starych rur hydraulicznych jest najczęściej powiązana z generalnym remontem – trudno bowiem ułożyć nową instalację bez kucia płytek i demontażu wanny czy toalety lub zlewu. Nic zatem dziwnego, że wcale nam się do tego nie spieszy – jednak bywają takie usterki, które na nas taką decyzję wymuszają. Kiedy zatem wymienić instalację wodno-kanalizacyjną, aby uniknąć nagłych niespodzianek?

Najlepszym momentem do wymiany całej instalacji wodno-kanalizacyjnej jest generalny remont, jaki przeprowadzamy raz, na jakiś czas. W takiej sytuacji dużo łatwiej rozplanować prace, a dodatkowo możemy dokonać kluczowych zmian, do których zalicza się zmiana glazury czy ułożenie toalety. W wielu przypadkach generalny remont jest jednak następstwem poważnej awarii, która może przydarzyć się w każdym momencie.

Która instalacja jest lepsza – stara, czy nowoczesna?

Z biegiem lat drożność rur spada, co związane jest przede wszystkim z osadzaniem się różnych elementów we wnętrzu rur. Może to być kamień albo brud, w zależności od rury. W wielu przypadkach wystarczy, że hydraulik z Warszawy zajmie się przepchaniem rury, co znacząco wpłynie na jej drożność.

Żywotność rur nie zawsze powiązana jest z ich wiekiem – bywa, że instalacja położona jeszcze przed wojną, działa równie sprawnie, jak ta ułożona rok temu. Oczywiście, bywają wyjątki od reguły – za najczęściej psującą się instalację wodno-kanalizacyjną uważa się te, które powstały w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Wykonane były z kiepskiej jakości materiałów, co oczywiście przekłada się na ich żywotność.

Ale nie tylko materiał, z jakiego została wykonana instalacja ma znaczenie. Również sposób jej użytkowania, stosowanie silnych środków chemicznych, jak i jej położenie ma ogromny wpływ na jej wydajność.

Remont łazienki – czy warto wymieniać rury?

Remonty w miejscach takich, jak kuchnia czy łazienka przeprowadzamy raz na kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Wiążą się one z brakiem dostępu do wody i toalety i generują bardzo dużo bałaganu. To doskonały moment, aby sprawdzić stan całej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli widać drobne uszkodzenia, warto dokonać wymiany, dzięki czemu unikniemy nagłych niespodzianek za kilka lat, albo tuż po remoncie.

W przypadku kupna mieszkań z rynku wtórnego, wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej powinna być wliczona w koszty remontu – warto zadbać o nią na tym etapie, aniżeli zmagać się z awarią tuż po przeprowadzeniu kosztownych zmian w całym domu.

Jak ocenić stan rur?

O tym, czy instalacja wodno-kanalizacyjna jest w dobrym stanie możemy ocenić samodzielnie. Jeśli widzimy łuszczącą się farbę i brunatny płyn, oznacza to że dochodzi do rozszczelnienia, a zatem instalacja wkrótce będzie bezużyteczna.

Oczywiście, można spróbować naprawić jeden, poszczególny element instalacji, jednakże w ostatecznym rozrachunku jedna usterka oznacza, że wkrótce pojawią się kolejne. Warto zatem zadbać o naprawę całościową, co pozwoli na późniejsze oszczędności.

Przed dokonaniem wymiany rur warto poprosić o ekspertyzę hydraulika – być może wcale nie będzie potrzebna kosztowna wymiana całej instalacji, a wystarczy samo przepychanie rur, które poprawi drożność i pozwoli cieszyć się swobodnym przepływem wody.