Zatory w instalacji kanalizacyjnej to sytuacje, których bez wątpienia wolelibyśmy uniknąć. Często są one powodowane zanieczyszczeniami, które nie powinny trafiać do rur kanalizacyjnych. Wśród takich przedmiotów pogotowia kanalizacyjne wykonujące przepychanie rur wymieniają chusteczki do pielęgnacji skóry, płatki kosmetyczne, chusteczki dla niemowląt. Co jeszcze przyczynia się do powstania zatorów?
Zator w kanalizacji
– Zator w sieci kanalizacyjnej powstaje wówczas, gdy zalegający na dnie kanału osad znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają – tłumaczy hydraulik z Warszawy.
W wyniku ograniczenia drożności rur dochodzi do licznych usterek i awarii:
- cofania się nieczystości,
- uszkodzenia rur odpływowych,
- wycieku nieczystości.
Przedmioty, które trafiają do kanalizacji, choć nie powinny się tam znaleźć, powodują również zapychanie się pomp w pompowniach ścieków.
Co powoduje zatory w kanalizacji?
Jak już wspomnieliśmy, jedną z głównych przyczyn zatorów w sieciach kanalizacyjnych są przedmioty wrzucane do toalet, zlewów i studzienek. Najczęściej są to przedmioty pozornie nieszkodliwe, które wrzucamy do toalety z pełnym przekonaniem o tym, że możemy to robić bez szkody dla instalacji. To różnego rodzaju produkty higieniczne, a także woreczki foliowe.
Drugim częstym źródłem zatorów jest tłuszcz. Złogi tłuszczowe przyczyniają się do nawet kilkudziesięciu procent powstających zatorów. Tłuszcz do kanalizacji trafia z gospodarstw domowych oraz punktów gastronomicznych. Te ostatnie uznaje się za głównego „dostawcę” tłuszczu do kanalizacji, dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami w punktach gastronomicznych wymagane jest stosowanie separatorów.
W warunkach domowych zatory w odpływach mogą być powodowane przez różnego rodzaju drobne zanieczyszczenia. Szczególnie problematyczne są włosy i sierść naszych czworonogów. Niemałych kłopotów może również przysporzyć brak uwagi i przypadkowe wlanie do toalety wraz z brudną wodą szmatki, gąbki lub innego narzędzia do czyszczenia powierzchni.
Jak zapobiegać zatorom w instalacji kanalizacyjnej?
Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności związanych z cofaniem się nieczystości warto zwracać uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu w naszym domu. Do kanalizacji nie powinny trafiać odpady stałe w postaci:
- chusteczek dla niemowląt,
- płatków i szpatułek kosmetycznych,
- środków opatrunkowych,
- środków higieny dla kobiet.
Do toalety nie należy również wrzucać opakowań plastikowych (niezależnie od ich rozmiaru), zużytych środków antykoncepcyjnych w postaci prezerwatyw, czy rajstop. Pamiętajmy również o tym, żeby do toalety nie wrzucać jedzenia, ziemi z kwiatów czy farb pozostałych po remoncie. Wszystkie te odpady wymagają z goła innego traktowania.
Dodatkowo w zlewie w kuchni warto zamontować specjalne sitko, które wychwytuje resztki jedzenia i zanieczyszczenia stałe, tym samym zapobiegając ich przedostawaniu się do rur odpływowych. Jeśli chcemy uniknąć problemu z zapchanym odpływem w wannie lub pod prysznicem warto skorzystać z dedykowanych osłon na odpływy, które skutecznie wyłapują włosy.