Czy można samodzielnie zmienić wysokość toalety?

montaż toalety przez hydraulików

Aranżacja toalety wiąże się z koniecznością montażu miski WC lub toalety kompaktowej. Standardowa wysokość, na jakiej hydraulik montuje toaletę to 400 mm od podłogi. Na podobnej wysokości znajduje się miska WC w toalecie kompaktowej. Nie oznacza to jednak, że nie możesz dopasować wysokości toalety do indywidualnych potrzeb. 

W wielu miejscach montaż WC jest przeprowadzany z ogólnie przyjętymi standardami, które – jak już wspomnieliśmy – zakładają położenie miski WC na wysokości 400 mm. Tak osadzone toalety znajdziemy w przestrzeni publicznej, obiektach biurowych i komercyjnych, a także zabudowie mieszkaniowej. Jeśli zależy nam na tym, żeby miska WC w naszym nowym mieszkaniu znalazła się wyżej lub niżej warto zgłosić tę potrzebę deweloperowi na etapie zgłaszania poprawek lokatorskich.

Z czego wynika standardowa wysokość montażu WC?

Osoba korzystająca z toalety powinna mieć możliwość zająć pozycję, w której stopy opiera o podłoże, a kolana ma ugięte w pozycji 900. Taką pozycję uznaje się za najbardziej optymalną i zdrową podczas korzystania z WC. Wysokość 400 mm jest w tym przypadku pewnego rodzaju kompromisem, który został opracowany na podstawie wartości określającej średnią wzrostu populacji. W praktyce oznacza to, że dla pewnych osób toaleta na wysokości 400 mm jest zdecydowanie za wysoko, a dla innych może być zdecydowanie za nisko. Co w takiej sytuacji zrobić?

Jak określić optymalną wysokość montażu toalety?

W przypadku rodzin o przeciętnym wzroście warto trzymać się standardu i zamontować toaletę na wysokości 400 mm. Planując remont w mieszkaniu seniora, z powodzeniem można rozważyć osadzenie miski toaletowej na niższej wysokości. Wysokość powinna być w tym przypadku podyktowana wzrostem i sprawnością fizyczną seniora. 

Największy dylemat mają osoby, u których w rodzinie obserwuje się bardzo duże zróżnicowanie pod względem wzrostu. Najczęściej jest ono obserwowane między partnerami, a później dziećmi. W takiej sytuacji wydawać by się mogło, że najlepszą praktyką będzie wyprowadzenie wartości średniej i dostosowanie wysokości toalety do uśrednionej wartości wzrostu w rodzinie. Jest to założenie błędne, ponieważ prowadzi do sytuacji, w której żaden członek rodziny nie będzie w stanie korzystać z WC w sposób wygodny i dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest montaż toalety adekwatnie do potrzeb wyższych członków rodziny. Dlaczego? Ponieważ niższe osoby mogą uzyskać optymalną pozycję poprzez korzystanie z odpowiednich przystawek. W ten sposób, możemy zamontować toaletę na wysokości optymalnej dla każdego. 

Analogicznie, w przypadku rodzin o wzroście poniżej średniego warto rozważyć montaż miski WC na niższej niż standardowa wysokości. Tutaj również powinniśmy się kierować wzrostem najwyższego członka rodziny.

Jak wyliczyć wysokość, na której powinna być zamontowana toaleta?

Montaż toalety warto powierzyć hydraulikowi, który zadba nie tylko o stabilność WC i odpowiednie odprowadzenie nieczystości, ale również doradzi nam w kwestiach problematycznych. Dobry hydraulik doradzi wybór odpowiedniej miski toaletowej i osprzętu, jak również optymalną wysokość jej montażu.