Od tego jaki rodzaj zasilania wybierzesz, zależeć będzie rodzaj potrzebnej instalacji. Najczęściej montuje się standardowe kotły kondensacyjne na gaz, chociaż coraz częściej właściciele domów decydują się na ekologiczne i oszczędne rozwiązanie jakim jest pompa ciepła.
Konieczny jest plan
Montaż instalacji centralnego ogrzewania powinien opierać się na rzetelnie i fachowo przygotowanym planie. Nie chodzi o rozmieszczenie grzejników w atrakcyjnych miejscach czy zainstalowaniu kotła tam, gdzie będzie najmniej uciążliwy. Chodzi bardziej o użytkową moc instalacji i dobranie odpowiedniej mocy grzewczej do potrzeb danego budynku. Jednym słowem to zadanie dla fachowego projektanta. Dokona on stosownych pomiarów i dobierze sprzęty tak, aby były nie tylko praktyczne w użytkowaniu, ale pozwalały także na optymalizację kosztów ogrzewania. Fachowa dokumentacja to niezbędny element od którego powinniśmy zacząć.
Do instalacji zatrudnij fachowca
Etap wykańczania domu czy mieszkania to czas, kiedy liczy się każdy grosz. W ramach oszczędności niektórzy właściciele postanawiają część prac wykonać samodzielnie. Jednak zabieranie się za montaż instalacji centralnego ogrzewania na własną rękę, nie jest najlepszym pomysłem. Tutaj nie wystarczą dobre chęci i filmiki instruktażowe z internetu. Konieczna jest fachowa wiedza i doświadczenie. Dlatego najlepiej do tak poważnych prac zatrudnić profesjonalnego hydraulika, który zna się na rzeczy. Jest jeszcze jeden argument, który przemawia za zatrudnieniem do tego typu prac specjalistów. Producenci wymagają tego w ramach gwarancji i udzielają jej tylko wtedy, kiedy prace zostały przeprowadzone przez przeszkolonych instalatorów. Warto spojrzeć na tę kwestię także z praktycznego punktu widzenia. Instalacja najczęściej schowana jest pod podłogą czy w ścianie, więc jej naprawa czy wymiana będzie generować spore koszty.