Jak wykryć wyciek z instalacji wodnej?

instalacje wodno kanalizacyjne warszawa

Przeciekająca instalacja wodna to przyczyna wielu przykrych problemów – wielokrotnie właściciele nieruchomości borykają się z tego powodu z uszkodzeniami ścian, sufitów i podłóg, nierzadko również uszkodzone zostają meble i sprzęty. Poza tym gromadząca się w zakamarkach wilgoć to zagrożenie rozwojem pleśni. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wykrycie nieszczelności instalacji wodnej. Jak to zrobić?

Możliwości jest kilka – każda z nich ma swoje specyficzne zalety, ale wybór odpowiedniej zależy oczywiście od okoliczności zdarzenia i podejrzewanego miejsca usterki. Na rynku usług, nie jeden hydraulik posiadający odpowiedni sprzęt oferuje swoje precyzyjne diagnozy.

Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie – metody

Istnieje kilka najpopularniejszych metod wykrywania wycieków z instalacji wodnej – są to m.in. pomiar wilgotności ścian, próby ciśnieniowe, badanie kamerą termowizyjną, badanie gazem znacznikowym, badanie kamerą inspekcyjną, metody akustyczne, wykorzystanie barwników i dymu. Wśród najmniej inwazyjnych i coraz bardziej skutecznych metod wymienia się badanie z użyciem kamery termowizyjnej.

Badanie kamerą termowizyjną

Metoda ta polega na badaniu powierzchni z użyciem podczerwieni, która umożliwia rejestrowanie promieniowania cieplnego. Do badania kamerą termowizyjną potrzebujemy tylko zewnętrznego źródła światła i działającej aktywnie uszkodzonej instalacji. Przy wyłączonej lub niesprawnej pomiary termowizyjne nie mają najmniejszego sensu.

Ważne jest, aby powierzchnia poddawana badaniu, była w zasięgu wzroku i aby żadne obiekty nie ograniczały dostępu do niej. Warto również sprawdzić, czy w pobliżu nie znajduje się inne źródło ciepła, które może zakłócić pracę urządzenia.

Dzięki użyciu kamery termowizyjnej, można zlokalizować wyciek wody z instalacji wodnej lub grzewczej, która znajduje się w suficie, ścianie lub podłodze – to niezwykle przydatne urządzenie, zwłaszcza w przypadku zalania mieszkania.

Natychmiastowe efekty badania

Badanie kamerą termowizyjną skraca czas całego poszukiwania wycieku w pomieszczeniach i pozwala na precyzyjne wskazanie jego źródła np. w ścianie. Dzięki temu, możemy zdecydować o rozkuciu danej ściany tylko w konkretnym miejscu, nie ryzykując demolki w całym domu i obniżając znacząco koszty naprawy instalacji.

Inne zastosowania termowizji w budownictwie

Oprócz lokalizowania wycieków wody, termowizja przydatna jest również podczas badania rozkładu instalacji w budynku – jeśli jakaś nieruchomość ma zostać np. wyremontowana a nie są znane żadne plany poprowadzenia orurowania w ścianach czy podłodze, badanie termowizyjne pomoże ustalić przebieg instalacji z ciepłą i zimną wodą, ogrzewania podłogowego oraz sposób poprowadzenia przewodów elektrycznych.

Metoda uzależniona od okoliczności

Wybór metody stosowanej podczas ustalania źródła wycieku wody jest uzależniony od konkretnej sytuacji. Analiza okoliczności wycieku pozwala fachowcom dobrać odpowiednie narzędzia i działać precyzyjnie oraz szybko – w sytuacjach związanych z zalaniem budynków czas jest niezwykle istotny. Wspomniana precyzja wpływa również na późniejsze koszty naprawy wycieku – właścicielom nieruchomości zależy na tym, by jak najmniej powierzchni wymagało rozkuwania, a profesjonalni fachowcy z odpowiednim sprzętem i dobranymi metodami pracy są tego gwarancją.