Budowa wymarzonego domu wiąże się z realizacją różnych zadań. Część z nich powierzamy uwadze fachowców, inne chętnie bierzemy we własne ręce. Jednym z zadań, które wydaje się na tyle proste, żeby móc mu z łatwością podołać jest montaż centralnego ogrzewania. Tymczasem praktyka pokazuje, że instalacja ogrzewania w domu wcale nie jest taka prosta. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu centralnego ogrzewania? Jak ich uniknąć?
Odpowiedź na ostatnie pytanie jest bardzo prosta. To hydraulik. Planując montaż instalacji C.O. w domu warto zasięgnąć opinii specjalisty, który nie tylko przeprowadzi niezbędne prace, ale również pomoże w podjęciu kluczowych decyzji, które wpłyną na:
- wydajność energetyczną instalacji,
- bezawaryjną pracę ogrzewania w długiej perspektywie czasu,
- koszty ogrzewania domu.
Najczęstsze błędy podczas montażu centralnego ogrzewania
Lista błędów popełnianych podczas montażu centralnego ogrzewania jest zaskakująco długa. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż montaż instalacji C.O. próbują przeprowadzić osoby, które nie posiadają w tej kwestii wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Jakie błędy są popełniane najczęściej?
Brak projektu
Bardzo wiele instalacji C.O. powstaje bez projektu. Tymczasem fachowo przygotowany projekt instalacji zapewnia:
- jej lepsze działanie,
- wyższą wydajność energetyczną,
- łatwiejszą eksploatację,
- niższą awaryjność.
Dokumentacja okazuje się również niezastąpionym źródłem wiedzy na temat instalacji podczas remontów, modernizacji lub awarii.
Zbyt duża moc kotła/kominka
Bardzo częstą praktyką jest zamawianie przewymiarowanych kotłów i kominków. To duży błąd, który skutkuje pracą urządzenia z mocą znacznie mniejszą od nominalnej, co przekłada się na duży spadek sprawności i większą emisję zanieczyszczeń. Rośnie przy tym ryzyko przegrzania i zagotowania wody w kotle.
To co ze zdroworozsądkowego punktu widzenia wydaje się dobrym posunięciem, w praktyce ma negatywne konsekwencje. Dlatego kocioł/kominek z płaszczem wodnym powinien być każdorazowo dobierany do faktycznej mocy instalacji. Zakup urządzenia „na zapas” jest bardzo niekorzystny i może skutkować zwiększoną awaryjnością instalacji.
Wybór kotła, którego obsługa jest zbyt uciążliwa
Czas i wysiłek, jaki musimy poświęcić na obsługę kotła są bardzo różne. Podczas gdy kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin i codziennego rozpalania na nowo, kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować w trybie bezobsługowym nawet kilkanaście dni. Wszystko zależy od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu i innych zanieczyszczeń. Najprostsze kotły gazowe, olejowe i elektryczne są praktycznie bezobsługowe. Ich obsługa ogranicza się do regularnego przeprowadzania przeglądów serwisowych.
Brak regulacji przepływu wody
W dobrze wykonanej instalacji, każdy grzejnik – albo też pętla ogrzewania podłogowego – powinien otrzymywać w określonym czasie odpowiednią ilość wody i osiągać zaplanowaną temperaturę. To wymaga zrównoważenia przepływów. Osoba, która nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie nie będzie w stanie tego osiągnąć.
Brak próby szczelności
Usunięcie ewentualnej nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania to prawdziwe wyzwanie. Tymczasem problemu można uniknąć przeprowadzając próbę szczelności. W tym celu instalację należy napełnić wodą, a po kilku godzinach sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie. Obserwowany spadek ciśnienia świadczy o nieszczelności i konieczności detekcji przecieku przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych.