Praktycznie każdej zimy słyszymy słynne już zdanie, że „zima zaskoczyła drogowców”. Okazuje się, że zaskakuje ona nie tylko kierowców. Często zdarza się bowiem, że nasze domy również nie są do niej przygotowane. Co zrobić zatem, aby tym razem nie dać się jej zaskoczyć? Odpowiedzi znajdziemy w niniejszym poradniku.
Czyśćmy kaloryfery
Regularne sprzątanie naszego mieszkania to dobry zwyczaj. Zdarzają się jednak miejsca, do których rzadko zaglądamy. Zaliczyć do nich możemy kaloryfery. W sytuacji, gdy kaloryfer zaczyna grzać, gromadzące się na nim oraz wewnątrz żeberek nieczystości zaczynają brzydko pachnieć. Zanieczyszczenia powodują też, że kaloryfer gorzej pracuje. Pamiętajmy zatem o regularnym czyszczeniu naszych grzejników.
Nie zapominajmy o odsuwaniu mebli
Niekiedy w trakcie przemeblowania zasłaniamy nasz kaloryfer jakąś szafką albo stolikiem. Latem nie jest to niczym złym, lecz zimą sytuacja się zmienia. Zasłonięty kaloryfer nie będzie dawał nam odpowiedniej ilości ciepła. Pamiętajmy, aby gdy nadchodzą mrozy, odsuwać meble od naszych grzejników.
Należy odpowietrzać kaloryfery
W przypadku, gdy kaloryfer jest zapowietrzony, wydaje on charakterystyczne dźwięki, do których możemy zaliczyć gwizdy, bulgotanie lub szumy. Grzejnik taki grzeje też o wiele słabiej. Długotrwałe zapowietrzenie kaloryfera może być niebezpieczne dla całej instalacji. Zwróćmy uwagę, aby przed rozpoczęciem sezonu zimowego odpowietrzyć nasz grzejnik.
Sprawdzanie instalacji grzewczej to podstawa
Jeśli mieszkamy w bloku, obowiązek dbania o instalację centralnego ogrzewania nas nie dotyczy. Dba o nią bowiem administracja budynku. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym. Wtedy musimy dbać o nią samodzielnie. Należy regularnie sprawdzać ciśnienie wewnątrz naszej instalacji. Standardowo powinno ono wynosić od jednego do dwóch barów. W przypadku niższego ciśnienia należy wpuścić do instalacji nieco wody. W sytuacji, gdy jest ono wyjątkowo niskie, zwróćmy się o pomoc do fachowca.
Pamiętajmy o kontroli innych urządzeń grzewczych
Jeżeli zamieszkujemy w domu jednorodzinnym, powinniśmy zawsze sprawdzić szczelność oraz czystość naszego komina. Kontrolujmy też kocioł. Najlepiej zrobimy, jeżeli do tych czynności wezwiemy specjalistów. Pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w paliwo na całą zimę oraz sprawdzić szczelność drzwi i okien.
Pomyślmy o instalacjach w domach letniskowych
Nie zapominajmy również, że domy, które w czasie zimy stoją puste, zagrożone są tym, że w ich instalacjach grzewczych zamarznie woda. Koszt naprawy takiego stanu rzeczy jest niemały. Warto zaopatrzyć się zatem w specjalny preparat chroniący przed zamrożeniem.
Podsumowanie
Podsumowując, chcąc zabezpieczyć naszą instalację grzewczą na okres zimowy, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące rzeczy, do których możemy zaliczyć:
- regularne czyszczenie kaloryferów,
- odsuwanie mebli od grzejników w okresie zimowym,
- odpowietrzanie kaloryferów,
- regularną kontrolę instalacji grzewczej oraz innych urządzeń grzewczych,
- zapobieganie zamarzaniu wody w instalacjach grzewczych w domach letniskowych.