Jak sprawdzić czy grzejnik jest zapowietrzony?

plukanie instalacji centralnego ogrzewania warszawa

Początek sezonu grzewczego to najczęściej czas, kiedy po długim okresie uruchamiamy ponownie domowe kaloryfery, w oczekiwaniu na pojawienie się w pomieszczeniu przyjemnego ciepła. Niekiedy jednak okazuje się, że pomimo uruchomienia instalacji, nasze kaloryfery są zimne. Co to oznacza?

Najczęściej chodzi o zapowietrzony grzejnik

Jednym z najczęściej występujących powodów jest zapowietrzenie grzejników. Może dotyczyć to zarówno konkretnego pomieszczenia jak i całej instalacji grzewczej w domu czy mieszkaniu. W większości przypadków problem ten dotyczy grzejników starego typu, które nie posiadają automatycznego systemu odpowietrzania. Jak sprawdzić, czy to właśnie zapowietrzone grzejniki są powodem tego, że ogrzewanie nie działa prawidłowo? Wystarczy, że dotkniesz kaloryferów. W prawidłowo działających grzejnikach ciepło rozkłada się równomiernie po całej ich powierzchni, natomiast w zapowietrzonym ciepła jest jedynie jego część, przeważnie dolna. To właśnie najczęstszy sygnał, który upewni Cię w przekonaniu, że Twoje grzejniki uległy zapowietrzeniu. Niekiedy z wnętrza mogą wydobywać się także charakterystyczne dźwięki bulgotania lub szumienia.

Zgłoszenie awarii jest konieczne

Osoby, które i tak nie korzystają z ogrzewania lub temperatura, którą emitują zapowietrzone grzejniki jest dla nich wystarczająca, często bagatelizują problem i nie zgłaszają awarii. To błąd. Zapowietrzone grzejniki zużywają znacznie większą ilość energii do ogrzania pomieszczenia, przez co przyczyniają się do zwiększenia wydatków za ogrzewanie. Długotrwałe bagatelizowanie problemu może także doprowadzić do powstania dużo kosztowniejszej awarii. Powietrze, które przez dłuższy czas znajduje się w metalowych częściach grzejnika może przyspieszyć proces korozji.

Czy można samodzielnie odpowietrzyć grzejniki?

Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie odpowietrzył grzejniki. Pytanie jednak brzmi, czy potrafisz to zrobić. Pamiętaj, że nieprawidłowo przeprowadzona naprawa może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Dlatego zawsze mierz siły na zamiary i jeśli nie masz pojęcia jak się za to zabrać, skorzystaj z pomocy fachowca.

Jeśli jednak chcesz dokonać odpowietrzenia grzejników samodzielnie sprawdź przede wszystkim czy to rzeczywiście jest Twój problem. W nowoczesnych grzejnikach montowane są zawory automatyczne, które same powinny wypuszczać nadmiar powietrza. Niekiedy jednak ulegają one awariom i wtedy konieczna jest ich wymiana. To zadanie raczej dla kogoś, kto się na tym zna. Drugi typ zaworów, to zawory ręczne, w których odpowietrzenie wygląda nieco inaczej. Poniżej opisaliśmy jak przebiega ten proces.

Odpowietrzenie grzejnika krok po kroku

Zacznijmy od tego, że niektóre zawory można odkręcić ręcznie, a w niektórych konieczne będzie użycie klucza francuskiego. Przed przystąpieniem do odpowietrzania ustaw pod zaworem pojemnik, do którego będzie ściekała woda. Może się bowiem tak zdarzyć, że po poluzowaniu śrubunku z instalacji będzie kapało. Sam proces odpowietrzania nie jest skomplikowany, wymaga jednak odrobiny wyczucia. Wystarczy, że delikatnie odkręcisz śrubę znajdującą się przy zaworze do momentu kiedy usłyszysz charakterystyczny syk powietrza. Poczekaj aż dźwięk ucichnie, a co za tym idzie całe powietrze z instalacji ulotni się, i zakręć śrubunek. Jak sprawdzić czy odpowietrzanie było skuteczne? Odczekaj trochę, aby kaloryfer miał szansę się nagrzać i sprawdź czy grzeje równomiernie. Jeśli tak, to oznacza, że Twój problem zniknął. W przeciwnym wypadku oznacza to konieczność wezwania hydraulika.