Jakie są zalety i wady różnych rodzajów rur hydraulicznych?

Wybór właściwych rur hydraulicznych wcale nie jest taki oczywisty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – nie tylko rury mają różnorodne średnice, ale też wykonane są z różnych materiałów. Część z nich przeznaczona jest do transportu wody pitnej, podczas gdy inne nadają się tylko do transportu ścieków.

Rury dobiera się jednak nie tylko do transportu ścieków czy pitnej wody, ale też do sposobu montażu. Na wybór odpowiednich rur ma wpływ generalny koszt inwestycji, jak i podłoże, w jakim będą się znajdować. Poznaj wady i zalety poszczególnych rur i zdecyduj, które będą najlepsze dla ciebie.

Z czego wykonane są rury?

Wśród całej gamy rur dostępnych na rynku do najpopularniejszych należą rury wykonane z metalu oraz tworzyw sztucznych. Rury metalowe są dostosowane do transportu wody – od środka pokryte są cementem, a ich wierzchnia warstwa również jest we właściwy sposób zabezpieczona, co zapobiega korozji. Są one dość ciężkie, a właściwy montaż możliwy jest tylko przy pomocy odpowiedniego sprzętu.

Rury PCV, czyli wykonane z tworzyw sztucznych są w tej chwili najpopularniejszymi rurami – są lekkie, łatwe w montażu, a odpowiedni dobór tworzyw, jakiego używa się do ich produkcji sprawia, że są one odpowiednie do transportu wody pitnej.

Jakie są zalety rur wykonanych z metalu?

Rury wykonane z metalu są najtrwalsze. Doskonale sprawdzą się, jako część instalacji wodno-kanalizacyjnej zarówno w bloku, domku jednorodzinnym, jak i w gruncie. Można poprowadzić je w każdym rodzaju podłoża, a przepływ wody – dzięki gładkiej cementowej powierzchni – jest szybki.

Metalowe rury nie są jednak pozbawione wad. Pierwsza to oczywiście ich cena – jest stosunkowo wyższa niż ta, którą przyjdzie nam zapłacić za rury PCV. Druga – to sposób montażu. Rury wykonane z metali wymagają spawania właściwym sprzętem, co może być wykonane tylko przez profesjonalistę. To jedyny sposób, aby zabezpieczyć złączenia przed korozją i zniszczeniem.

Rury PCV – popularny element instalacji wodno-kanalizacyjnej

Zdecydowanie najczęściej wybieranymi rurami są rury wykonane z PCV. Są bardzo łatwe w montażu, znacznie tańsze niż rury metalowe, oraz są również bardziej ciche, co docenią przede wszystkim osoby mieszkające w bloku.

Czy jest to rura bez wad? Oczywiście – nie. Rury wykonane z tworzyw sztucznych są mniej odporne na uszkodzenia, a zatem znacznie częściej musimy je poddawać konserwacji. Nie sprawdzą się też w każdym gruncie, a to oznacza że w zależności od podłoża biegnącego przez teren, być może będziemy zmuszeni do wyboru rur metalowych.

Jaką rurę wybrać do systemu wodno-kanalizacyjnego?

Decyzja dotycząca zakupu właściwych rur nie kończy się pomiędzy wyborem między rurami PCV, a rurami metalowymi. Ważna jest także średnica oraz przeznaczenie samej rury – czy będzie ona do ścieków czy do wody pitnej.

Wybór wcale nie jest prosty, szczególnie jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy. W tym wypadku pomocny będzie hydraulik z Warszawy – specjalista nie tylko pomoże w położeniu całej instalacji, ale również doradzi w zakresie zakupu właściwych rur. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, skontaktuj się już dzisiaj.