
Słabe ciśnienie wody w kranie – Jak sobie radzić?
Niskie ciśnienie wody może mieć wiele powodów i może przydarzyć się w każdym budynku. Ten problem znacznie utrudnia codzienne życie mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby zbadać przyczynę spadku ciśnienia wody i wykonać kroki, które je poprawią. Nawet niewielkie osłabienie ciśnienia z czasem może doprowadzić do poważnych komplikacji i późniejszej potrzeby wzywania hydraulika.
Przyczyny niskiego ciśnienia wody w kranie
Najczęstszymi czynnikami wpływającymi na zmniejszenie ciśnienia wody są:
- Niedrożność rur
- Zatkane krany
- Awarie regulatora ciśnienia
- Zapychanie wkładu w filtrach mechanicznych lub narurowych
- Wykorzystanie elementów instalacji
- Przeciekanie instalacji wodociągowej
- Problemy sieci wodociągowej – w takich przypadkach odpowiedzialny jest dostawca wody
Niedrożność rur
Niedrożność rur spowodowana jest osadem wynikającym ze zbyt dużej twardości wody, bądź nadmiernej ilości manganu i żelaza. Takie komplikacje zdarzają się najczęściej w wieloletnich instalacjach. Im wyższy jest stopień twardości wody, tym więcej wytrąca się z niej kamienia kotłowego. Ten problem najbardziej odczuwalny jest w rurach stalowych. Natomiast w osadach żelaza i manganu gromadzą się mikroorganizmy powodujące zapychanie rur.
Zatkane krany
Innym problemem powodującym spadki ciśnienia wody są zatkane krany, baterie prysznicowe czy perlatory. Czasem podczas awarii wraz z przemieszczającą się wodą do naszych mieszkań dostają się zanieczyszczenia mechaniczne. To właśnie one zatrzymują się na sitkach zatykając otwory. Takie sytuacje blokują możliwość dalszego przepływu wody. Sitka zatkane w taki sposób należy zdjąć, następnie starannie wyczyścić i jeśli jest to konieczne wymienić na nowe.
Awarie regulatora ciśnienia
Podczas awarii regulatora ciśnienia może dochodzić do nagłych wzrostów i spadków ciśnienia wody. Takie awarie często spowodowane są zbieraniem się osadów i stałych zanieczyszczeń i doprowadzają do zatorów, skrócenia cyklów pracy oraz problemów z pracą pompy.
Zapychanie wkładu w filtrach mechanicznych lub narurowych
Wkłady w filtrach mechanicznych i narurowych mogą ulegać zanieczyszczeniom. Duża ilość takich zanieczyszczeń doprowadza do zapchania wkładu, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wody w instalacji. W takich sytuacjach należy wymienić je na nowe.
Przeciekanie instalacji wodociągowej
Wyciek wody w domowej instalacji również doprowadza do niskiego ciśnienia wody w kranie. Ważne jest, aby jak najszybciej zlokalizować wyciek oraz uszczelnić miejsce przeciekania.
Jak rozwiązać problem niskiego ciśnienia wody?
Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się ze specjalistą, który namierzy źródło problemu i zaproponuje odpowiednie jego rozwiązanie. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą w razie wszelkich wątpliwości.
Aby zapobiegać powstawaniu osadu powodującego spadki ciśnienia warto zamontować w budynku urządzenie do uzdatniania wody. Przykładowo zmiękczacz wody pomoże w zmniejszeniu stopnia twardości wody, a odżelaziacze i odmanganiacze zapobiegną osadzaniu się tych związków w instalacji wodociągowej. W celu dobrania odpowiedniego urządzenia uzdatniającego należy wykonać dokładną analizę wody.
Comments are closed.