W październiku i listopadzie często mierzymy się z prawdziwą sinusoidą związaną z temperaturą za oknem. Dni bywają jeszcze dość ciepłe, szczególnie jeśli mamy słoneczną pogodę, ale noce nierzadko witają nas przymrozkami. W takich sytuacjach sprawne domowe ogrzewanie jest niezwykle ważne. Jednak początek sezonu grzewczego to również moment, w którym należy sprawdzić, czy nasz system CO działa poprawnie, a nocny chłód nie jest wynikiem zapowietrzonych kaloryferów.
Zapowietrzony kaloryfer to nic nadzwyczajnego – wszyscy musimy mierzyć się z tym problemem, a jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji, na pewno z czasem się on pojawi. Zalegające w kaloryferze powietrze nie tylko utrudnia ogrzanie pomieszczeń, ale ma wpływ także na ostateczne rachunki, jakie przyjdzie nam uregulować po zakończeniu sezonu grzewczego. Jak zatem sprawdzić, czy nasz grzejnik wymaga interwencji?
Jakie są oznaki, że kaloryfer jest zapowietrzony?
Nie ma znaczenia, czy w domu mamy grzejniki stare i żeliwne, czy nowoczesne aluminiowe. Zebranie się powietrza w kaloryferach jest normalnym zjawiskiem fizycznym, które niestety ma wpływ na ich wydajność energetyczną. Grzejniki, które są zapowietrzone grzeją znacznie słabiej, a czasem nawet w ogóle, co prowadzi do zwiększonego poboru ciepła i tym samym podnosi nasze rachunki.
Zastanawiasz się, czy twoje kaloryfery są zapowietrzone, czy może moc grzewcza w twojej okolicy nie jest aż tak wysoka? Możesz to sprawdzić, oceniając stan swoich grzejników. Zapowietrzenie kaloryferów rozpoznasz po jednym z dwóch znaków, które mogą również występować równocześnie:
- kaloryfer nie nagrzewa się cały – czasem ciepłe jest tylko jedno żebro, a czasem tylko dół.
- podczas podkręcenia temperatury słyszysz syki i bulgot.
Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da się kaloryfery odpowietrzyć samodzielnie, czy konieczne jest wezwanie pomocy?
Samodzielne odpowietrzanie kaloryfera
Nowe grzejniki wyposażone są w autoodpowietrzacze – oznacza to, że same w pewnym momencie się odpowietrzą, zatem nie musisz robić przy nich nic i za kilka dni będziesz cieszyć się pełnym ciepłem w swoim domu. Niestety automatyczne odpowietrzniki często ulegają awariom, zatem jeśli nie odczujesz poprawy, prawdopodobnie uległ on uszkodzeniu i nie pozostaje ci nic innego, jak wezwać pomoc hydrauliczną.
Nieco starsze modele posiadają natomiast zawór ulokowany na zewnątrz grzejnika. Taki zawór należy delikatnie odkręcić do momentu, aż usłyszymy syk powietrza. Konieczne jest przy tym odpowiednie zabezpieczenie podłogi, bowiem w przypadku nieumiejętnego otwarcia zaworu może dojść do ulania się także wody.
Odpowietrzać samodzielnie czy wezwać pomoc?
Odpowietrzenie kaloryfera w teorii jest prostym zadaniem, jednak drobny błąd może spowodować trwałe uszkodzenie instalacji CO. Sam zabieg odpowietrzania przez specjalistę jest stosunkowo tani i gwarantuje profesjonalizm, dlatego warto zadzwonić po pomoc hydrauliczną.
Hydraulik w Warszawie odpowietrzając kaloryfer może ocenić ogólnie stan całej instalacji CO. Jeśli zapowietrzanie kaloryferów jest problemem, który często powraca także w trakcie trwania sezonu grzewczego, być może problem jest związany z instalacją, która wykonana jest z kiepskiej jakości materiałów przepuszczających powietrze.
Zapowietrzone kaloryfery to nie tylko wyższe rachunki za ogrzewanie, ale przede wszystkim brak komfortu, którego potrzebujemy by czuć się dobrze we własnym domu, szczególnie gdy temperatura za oknem niebezpiecznie balansuje w okolicach 0. Twoje kaloryfery są zapowietrzone? Zadzwoń po pomoc hydrauliczną!