Niskie ciśnienie w kranie może być przyczyną ogromnych frustracji. Odpowiednie ciśnienie pomaga bowiem w wykonywaniu codziennych obowiązków i w zachowaniu higieny. Dodatkowo po prostu oszczędza nasz czas, szczególnie gdy zależy nam na szybkim prysznicu. Co zrobić, gdy ciśnienie nagle spada i co może być tego powodem?
Odpowiednie ciśnienie wody w kranie ułatwia nam przede wszystkim wykonanie czynności higienicznych, jak i sprzątanie. Właściwa moc wody szybko zlikwiduje uciążliwe zabrudzenia, jak i zmyje szampon z długich włosów. Normy dotyczące ciśnienia wody ustalone są przepisami prawa – optymalne ciśnienie oscyluje od 0,5 do 6 barów, jednak przeważnie wynosi 4 bary.
Jaka może być przyczyna niskiego ciśnienia wody w kranie?
Za odpowiedni poziom ciśnienia wody w kranie odpowiada hydrofor. W przypadku własnego ujścia wody jest on montowany razem z pompą, dlatego też w przypadku problemów z ciśnieniem zaleca się sprawdzenie całego zestawu hydroforowego.
Hydrofor umożliwia transport wody z ujścia do kranów i utrzymanie stałego ciśnienia w rurach. Takie zestawy montowane są również w blokach wielorodzinnych, gdzie za dostarczanie wody odpowiadają firmy wodociągowe.
Spadek ciśnienia może być zatem spowodowany uszkodzeniem zestawu hydroforowego, ale też zbyt dużym osadem kamienia w rurach, jak i przeciekiem instalacji. Jak zatem mieć pewność co do tego, co należy naprawić?
Pomoc hydrauliczna – wsparcie w każdej awarii
Pełna instalacja wodociągowa to nie tylko zestaw hydroforowy i sanitaria – to również szereg rur, które mogą ulec rozszczelnieniu czy zapchaniu w wyniku osadzania się kamienia kotłowego. Sprawdzenie tego samodzielnie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu może przynieść opłakane skutki, które sfinalizuje kosztowny remont. Gdy zauważymy spadek ciśnienia w kranie i nie jesteśmy wstanie zlokalizować przecieku, najlepszym sposobem jest wezwanie pomocy hydraulicznej.
Hydraulik w Warszawie jest w stanie przy użyciu odpowiedniego sprzętu sprawdzić stan rur i całej instalacji, a następnie ocenić potencjalne źródło spadku ciśnienia wody w kranie. Stosuje się do tego różne metody, w tym monitoring za pomocą kamery video – w ten sposób odnajduje się przecieki przede wszystkim w głębi budynku bez konieczności kucia ścian.
Hydraulik jest w stanie również ocenić sprawność działania zestawów hydroforowych i w przypadku spadku ciśnienia ustawić je we właściwy sposób ponownie.
Kiedy zadzwonić po pomoc hydrauliczną?
Spadek ciśnienia wody w kranie może dotyczyć tak nowych instalacji wodociągowych, jak i starych. Czasem niezbędna będzie wymiana całej instalacji, dlatego warto ją sprawdzić przed planowanym remontem, nawet jeśli nie zauważyliśmy specjalnych zmian.
Po pomoc hydrauliczną warto zadzwonić zawsze, gdy odczujemy zmiany w przepływie wody. Małe usterki są najczęściej przyczyną dużych i poważnych awarii, a reakcja na czas, gdy szkody nie są jeszcze daleko posunięte, zmniejsza także ostateczne koszty.