Czy twarda woda wpływa na żywotność instalacji?

Czy twarda woda wpływa na żywotność instalacji

Nie mamy wielkiego wpływu na to, jaka woda popłynie w naszych kranach – czy twarda, czy miękka, szczególnie w przypadku domów wielorodzinnych. Niestety, w większości przypadków, mimo że woda jest zdatna do picia, jest też twarda, a to nie pozostaje bez znaczenia dla naszych urządzeń i instalacji wodnych.

Co tak naprawdę oznacza pojęcie woda twarda? To nic innego, jak woda która po podgrzaniu pozostawia trwały osad zwany potocznie kamieniem kotłowym. To minerały, które po połączeniu z wapnem osadzają się na warstwie wewnętrznej rur, grzałek czy kranów. Jaki ma to wpływ na całą instalację wodną?

Twarda woda, a żywotność sprzętu AGD

Wysoka ilość minerałów zawartych w wodzie jest zdrowa dla naszego organizmu, jeśli oczywiście nie występują żadne przeciwskazania. Jednak, w przypadku sprzętów AGD czy instalacji sanitarnych, powstałe osady wcale nie są dla nich dobre.

O twardości wody możemy się przekonać czyszcząc czajnik. Jeśli widzimy na jego dnie osad kamienny, który wytwarza się dość często, oznacza to że mamy do czynienia z twardą wodą. W przypadku czajników czy ekspresów do kawy, walka z powstałym osadem jest dość prosta – wystarczy wykorzystać kwasek cytrynowy czy specjalne odkamieniacze.

Podobnie jest w przypadku sprzętu AGD – zarówno do zmywarek, jak i do pralek można użyć odpowiednich detergentów i środków, które zmiękczają wodę lub oczyszczają nasz sprzęt z już nagromadzonego osadu. Nagromadzeniu kamienia na grzałce ulegają także bojlery – tu nie ma możliwości dodania detergentów, ale grzałkę można poddać czyszczeniu. Z pomocą przyjdzie tu hydraulik w Warszawie, który podda bojler regeneracji.

Jak twarda woda wpływa na instalację wodociągową?

W przypadku całej instalacji wodociągowej, twarda woda może wyrządzić sporo problemów. Osady, które gromadzą się na kranach, prysznicach, czy na ścianie lub w umywalce, możemy pokonać stosując specjalne środki czystości. Pod ich wpływem zalegający kamień zniknie przywracając odpowiednią i upragnioną estetykę. 

W przypadku rur wykonanie takiego zabiegu będzie wręcz niemożliwe – nie możemy samodzielnie wpuścić środków chemicznych do rur, szczególnie że woda ta musi mieć odpowiednie atesty i spełniać normy kwalifikujące ją jako zdatną do picia.

A twarda woda niestety dość mocno i aktywnie wpływa na stan naszej instalacji wodociągowej. Osadzający się kamień kotłowy nie tylko zmniejsza światło rur, a tym samym zmniejsza ciśnienie wody, ale też i sprzyja powstawaniu rdzy.

Jak przeciwdziałać osadzaniu się kamienia w instalacji wodnej?

W przypadku domów prywatnych, warto zamontować specjalne i nowoczesne zmiękczacze wody. To niewielkie urządzenia, które dzięki wiązaniom chemicznym sprawiają, że płynąca w kranie woda jest zdecydowanie mniej twarda, a ilość osadów znikoma.

W przypadku braku takiego zmiękczacza lub mieszkając w bloku, musimy liczyć się z tym, że z biegiem lat konieczna będzie wymiana rur wodociągowych. To duże koszty, które najlepiej ponieść przed planowanym remontem.

Twarda woda, choć zdatna do picia, może okazać się zabójcza dla naszej instalacji wodnej oraz dla sprzętów AGD. Niestety osadzaniu się kamienia kotłowego w rurach bez instalacji profesjonalnych zmiękczaczy nie da się zapobiec – pozostaje nam tylko stały monitoring instalacji i wymiana rur, gdy dojdzie do ich przerdzewienia lub znaczącego spadku ciśnienia.