Co zrobić, gdy woda z kranu ma dziwny smak?

Co zrobić, gdy woda z kranu ma dziwny smak

Woda, którą posiadamy w kranie, w większości polskich miast uznawana jest za zdatną do picia bez przegotowania. To alternatywa dla wody źródlanej, którą często kupujemy w plastikowych butelkach. Woda z kranu może być filtrowana przy pomocy dzbanków czy butelek zawierających filtr węglowy – to ważne szczególnie w przypadku wody twardej. Zdarza się, że jednak woda ta ma dziwny posmak. Co to może oznaczać i gdzie to zgłosić?

Jaki smak ma woda? Trudno to określić, bowiem jest ona stosunkowo neutralna, jednak walory smakowe mogą się różnić od wielu czynników – zarówno od temperatury, jak i obecnych w wodzie minerałów. Duże znaczenie dla smaku wody ma jej miejsce wydobycia, a także stan naszej instalacji wodnej. Jeśli jednak wyczujemy zmiany w smaku wody lub pozostawia ona nieprzyjemny posmak, warto wiedzieć co mogło się stać i jak temu zaradzić.

Smak wody, czyli jaki?

Poprzez swoją neutralność woda doskonale przenosi smak minerałów, jakie są w niej zawarte. Ale w wodzie mogą być wyczuwane również nuty kwiatowe, jak i rybne i błotniste, a także metaliczne. O ile nuta kwiatowa nie powinna wzbudzać u nas niepokoju, o tyle posmak ryby czy błota – już tak.

Nieprzyjemny smak wody może oznaczać, że doszło do zanieczyszczenia instalacji wodnej lub do zatrucia źródła wody, dlatego też tak ważne jest regularne sprawdzanie jej jakości. Metaliczny posmak, jaki wyczuwamy może być związany z przestarzałą instalacją wodną i po przebadaniu wody warto zgłosić to do administracji lub sprawdzić stan rur.

Co zrobić, gdy podejrzewamy złą jakość wody?

Woda, którą mamy w kranach poddawana jest ozonowaniu lub chlorowaniu – w przypadku wykorzystania tlenków chloru może ona mieć nieprzyjemny zapach. Obie metody stosuje się po to, aby zniwelować drobnoustroje, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. O ile takie metody stosuje się w ujęciu wody, pamiętajmy że instalacja nierzadko prowadzi do naszego domu dziesiątki kilometrów, a na tak długim odcinku może dojść do wielu awarii, które wpłyną na jakość naszej wody.

Zmiana smaku wody powinna nas jednak zaalarmować. Warto sprawdzić tu jakość wody – wystarczy skontaktować się z pomocą hydrauliczną. Hydraulik w Warszawie posiada niezbędne testy, dzięki którym jest wstanie ocenić wstępnie jakość wody i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia instalacji.

Wodę dobrze jest również zawieźć do sanepidu, a także powiadomić miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe. Jeśli jakość wody nie jest najlepsza, a awaria nie dotyczy miejskiej sieci wodociągowej, konieczne będzie dokładne sprawdzenie naszej instalacji.

Głównym powodem nieprzyjemnego zapachu jest zbyt duże nagromadzenie się osadów, co prowadzi do powstania rdzy i tym samym woda zyskuje bardzo metaliczny posmak, który odczuwamy przez bardzo długi czas. Zdarza się, że instalacja wodna została również uszkodzona przez system korzeniowy roślin – może to prowadzić nie tylko do zmniejszenia przepływu wody, ale też i do przedostania się do wody pitnej zanieczyszczeń z wody opadowej.

W skrajnym przypadku – jeśli jesteśmy posiadaczami własnego systemu kanalizacyjnego i sanitarnego – przyczyną złego stanu wody może być nieszczelne szambo lub kanalizacja, co wpływa na jakość wody pitnej i wymaga natychmiastowej interwencji i działania.

Smak wody jest neutralny, ale to właśnie dzięki temu jesteśmy wstanie rozpoznać ewentualne problemy, jakie pojawiają się w naszej instalacji – delikatny posmak płynący wraz z wodą to znak, że należy sprawdzić jakość i stan rur.